Efter en kall helg så har vädret slagit om ordentligt och nu är det plusgrader och slaskigt.
Det är dock väldigt mycket snö kvar även om det töar för tillfället.
Vi kan verkligen inte rekommendera isarna nu, det var vanskligt innan när det var kallt och detta vädret gör det än ”lurigare”.
Under förra veckan var det många som var här och isfiskade men det var även 4 incidenter med folk som gick igenom isen.
Det var och är väldigt varierande isar. 10 cm på ett ställe kan snabbt bli till 2 cm bara några meter bort.
Om ni ger er ut så var försiktiga och använd säkerhetsutrustning som flytoverall och isdubbar, och beträd inte isarna om du är ensam.
Vägarna och framkomligheten är som tidigare, man kommer ner till Lilla Havsjön och till Sänksjön. Resten av området går inte att ta sig fram på.
I Baltak har det bildats mycket is på dom lugnare partierna men är öppet vatten i strömpartierna. Fisket är givetvis både begränsat och lurigt nu när vattnet är så kallt.
I Tiveden är läget som här på Hökensås.
Vi släppte bokningarna till våra specialsjöar onsdag 14/1 och det bokas nu på för fullt, så passa på om du är ute efter kvoterade speciella dagar under året!
